قلیه ماهی

طرز تهیه قلیه ماهی مامان اکرم به سبک اصیل جنوبی

کد خبر: 2597
طرز تهیه قلیه ماهی مامان اکرم به سبک اصیل جنوبی

امروز اینجا هستیم با یک روش جدید برای پخت قلیه ماهی جنوبی به سبک اصیل .

قلیه ماهی یکی از محبوب ترین خورش های ایرانی است. این غذای خوشمزه بیشتر در استان های جنوبی کشور طبخ می شود و ترکیب ماهرانه ای از ماهی بدون استخوان و سبزی معطر است که با طعم ترش تمبر هندی و عطر و طعم دلنشین اش در یادها می ماند. قلیه ماهی یک خورش بسیار کم چربی و سالم است و می توانید با خیال راحت آن را برای مهمانی هایتان تهیه کنید. اگر سری به عطاری ها بزنید می توانید ادویه مخصوص قلیه ماهی هم تهیه کنید. ما در این مقاله یکی از ساده ترین روش های پخت این غذای خوشمزه را برایتان تهیه کرده ایم.

طرز تهیه قلیه ماهی

مرحله اول

برای تهیه قلیه ماهی خوشمزه برای شروع از چند ساعت قبل بهتر است ماهی بدون استخوان را به صورت دلخواه تکه کرده و آن را با کمی نمک و فلفل سیاه و زردچوبه مزه دار کنید و اجازه بدهید چند ساعتی استراحت کند.

مرحله دوم
توجه داشته باشید که تمبر هندی معمولا شور است پس در تمام مراحل تهیه قلیه ماهی دراضافه کردن نمک دقت کنید. پیاز را شسته و پوست بگیرید. حالا بر روی تخته برش آن را به شکل نگینی خرد کنید. تابه ای را روی حرارت داغ می کنیم.

مرحله سوم

سپس کمی روغن به آن اضافه کنید. در ادامه پیاز را به تابه اضافه کرده و به خوبی تفت دهید تا سبک و شفاف شود، سپس پیاز سرخ شده را با کمی زردچوبه و فلفل سیاه تفت دهید. حالا پیاز را تفت دهید تا با ادویه ها یکدست شود.

مرحله چهارم

سیر ها را با رنده ریز خرد کرده و به تابه اضافه کنید. هرگز از همان ابتدا سیر را اضافه نکنید چون خیلی سریع می سوزد و پیاز داغ شما را بدرنگ می کند. سبزی قلیه ماهی ترکیبی از گشنیز و شنبلیله و جعفری است. گشنیز باید دو برابر مجموع دو سبزی دیگر باشد.

مرحله پنجم
می دانیم که جعفری باعث لعاب انداختن خورش می شود اما در صورتی که بخواهید می توانید جعفری را حذف کنید. در این نسبت به میزان شنبلیله هم دقت کنید چون اگر شنبلیله زیادتر باشد حتما غذا تلخ می شود. سبزی ها را پاک کرده و خوب بشویید.

در میان اخبار

مرحله ششم

سپس آن ها را با چاقوی تیز یا سبزی خرد کن خرد کنید. سبزی این خورش نباید خیلی ریز یا له باشد. سبزی های خرد شده را به آرامی به پیاز سرخ شده اضافه کنید و کمی هم بزنید. سبزی را باید سرخ کنید تا حدی که کمی تیره شود.

مرحله هفتم

حالا یک لیوان آب جوش به آن اضافه کرده و اجازه دهید تا روی شعله متوسط کمی بپزد. حالا در یک ظرف جدا تمبر هندی را بریزید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. تمبر هندی را به آرامی در آب جوش حل کرده تا هسته و پوست آن کاملا جدا شود.

مرحله هشتم

سپس از یک صافی رد کنید. آب ترش مزه را به خورش اضافه کنید واجازه دهید تا با هم جا بیفتند. در صورت نیاز چند لیوان آب جوش هم به خورش اضافه کنید. بعضی ها برای غلیظ تر شدن خورش، تمبر هندی را بعد از صاف کردن با کمی آرد مخلوط می کنند.

مرحله نهم

البته این کار ضروری نیست. در نیم ساعت آخر پخت، ماهی ها را به آرامی داخل خورش بریزید. ماهی خیلی سریع می پزد. توجه کنید که این خورش نباید خیلی رقیق یا خیلی غلیظ باشد و اگر خیلی آن را هم بزنید به بافت ماهی آسیب می زنید.

مرحله دهم
در این مرحله باید خیلی آهسته بعد از یک ربع ماهی ها را زیر و رو کنید. ماهی ها خیلی خوب مغز پخت می شوند. برای اینکه خورش روغن بیندازد یک ربع آخر در قابلمه را نیمه باز بگذارید و صبر می کنیم تا قلیه ماهی جا بیفتد.

مرحله یازدهم

در صورت تمایل می توانید کمی رب گوجه فرنگی و یا پوره گوجه فرنگی نیز به غذا اضافه کنید. اگر ماهی تازه در دسترس نداشتید می توانید از تن ماهی استفاده کنید. به دلیل سرد بودن طبع این خورش معمولا پس از صرف آن خرما میل می کنند.
کپی لینک کوتاه خبر: https://zendegi.news/d/36oxj3

اخبار داغ